Pampelišky

Burning man 2017

BURNING MAN FESTIVAL

Burning man festival se koná každoročně v Nevadské poušti. Na týden tady vyroste město plné uměleckých soch a nejrůznějších instalací, podivných vozidel, maskovaných příšer, vévodí mu snový chrám a obří socha muže. Na konci festivalu se jako symbol pomíjivosti město zapálí, shoří a tak beze stopy zmizí.

KONCEPT

Pomíjivost, vzrod a zánik, koloběh života. Projekt s názvem Pampelišky na začátku festivalu vztyčíme a na konci pampelišky sfoukneme- spálíme a rozneseme chmýří – povědomí o českém umění do světa.

koncept

 

TECHNOLOGIE VÝROBY

Založení pampelišky bude fungovat na principu založení májky, kůl bude zapuštěn do díry v zemi a zaklínován. Díry pro založení kůlu vyvrtáme pomocí půdního vrtáku, popř. jamkovače. Stonek pampelišky bude tvořen dřevěným kůlem, na který bude připevněna koule tvořená dřevěnými trojúhelníky. Princip skládání trojúhelníků do geodetické kopule vynalezl Buckminster Fuller.

Trojúhelníky budou složeny z dřevěných latěk, jejichž délky zaměříme v 3d modelu. Pro geosféru je potřeba dvou různých délek latěk. Pro spojení latěk použijeme ocelové spoje. Počítáme s variantami výplně trojúhelníku- vypletení provázky, natažení látky – lycra. Pampelišky budou osvětleny UV světlem. Výplňová textílie i provázky budou v UV světle svítit.

 

POPIS PROJEKTU

GEOSFÉRA – je sestavena ze dvou polokoulí skládajících se z šesti pětiúhleníků a deseti rovnostranných trojúhelníků.

PŘÍRUBA – geosféra bude usazena na kůl pomocí dřevěné příruby

KŮL – vztyčíme pomocí pomocných tyčí a provazů

ZALOŽENÍ A ZAKLÍNOVÁNÍ KŮLU – kůl bude zapuštěn do díry v zemi a zaklínován, v případě horších geologických poměrů kůly založíme do použitých silničních panelů

 

DŘEVĚNÉ LAŤKY – pro geosféru je potřeba dvou různých délek latěk

SPOJE – latě budeme spojovat spoji z ocelového plechu

VÝPLET / LYCRA – trojúhleníky geosféry doplníme výpletem nebo vyplníme stretchovou látkou lycrou

UV SVĚTLO – objekty budou nasvíceny UV světlem

UV BODYPAINTING – návštěvníci pampelišek obdrží speciální dar v podobě obrázku na tělo

 

PRINCIPY BURNING MAN FESTIVALU

Darovat chceme umění – a to bodypainting UV barvami, tím bychom chtěli zajistit interaktivitu objektu a přilákat účastníky k návštěvě i v noci.

Naše instalace bude v souladu se všemi deseti principy festivalu Burning man.

Co-author: Lilith Urbanczyk Type and year: Competition, 2017 Estimated cost: 152 000 CZK